24 października 2022 r. studenci UTW w Wysokiem Mazowieckiem wzięli udział w spotkaniu literackim poświęconym Marii Konopnickiej. W 2022 roku obchodzimy 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, jednej z najwybitniejszych polskich pisarek i czołowej reprezentantki polskiego pozytywizmu.
Przedstawiona przez kierownika MBP Dorotę Mokrzewską prezentacja pokazała słuchaczom poetkę nie tylko jako powszechnie znaną autorkę nowel i wierszy, które pamięta się przez całe życie. Studenci dowiedzieli się, że pisarka współpracowała z wieloma znanymi i cenionymi wydawnictwami, była redaktorką popularnego pisma „Świt”, oddawała się pracy społecznej w wielu organizacjach trzech zaborów, a także uczestniczyła w międzynarodowym proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Jej najgłośniejszym protestem przeciw germanizacji był opublikowany w 1908 r. wiersz „Rota”.
Wraz z muzyką autorstwa Feliksa Nowowiejskiego stał się jedną z najważniejszych polskich pieśni – w latach 20. XX w. władze II RP rozważały ustanowienie jej hymnem narodowym. Dzięki swym działaniom, na zawsze pozostanie jedną z pierwszych polskich aktywistek walczących o prawa kobiet. Doceniając twórczość pisarki oraz jej wkład w działalność patriotyczną Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej. Na zakończenie spotkania słuchaczki UTW przeczytały wiersze poetki w których można odnaleźć motywy bagien i mokradeł: „W piwnicznej izbie”, „Za płotem”, „Co się stało?”
Relacja : Bożena Bucińska
Zdjęcia : MOK


Views: 3