Relacja z wycieczki na Roztocze

Studenci UTW w Wysokiem Mazowieckiem wyjechali  28.08.2024 r. na Roztocze.

Bazą noclegową był Ośrodek Wypoczynkowy Jolanta w Krasnobrodzie – jednej z czterech najpiękniejszych miejscowości Roztocza Środkowego. Już pierwszego dnia, po spotkaniu z przewodnikiem, rozpoczęli zwiedzanie Krasnobrodu od sfery sacrum – cudownych źródeł wieczystych i Sanktuarium Nawiedzenia NMP. Drugiego dnia spacerowali nad rzeką Sopot, aby wsłuchać się w słynne szumy i obejrzeli ruiny papierni. W Oseredku w Muzeum Pożarnictwa poznali eksponaty związane z historię pożarnictwa. Odwiedzili też Susiec z pomnikiem Kargula i Pawlaka – miejscowość w której urodził się Sławomir Chęciński. W rezerwacie nad rzeką Tanew, podziwiali przepiękne krajobrazy i wsłuchiwali się w 24 małe wodospady, które huczą jak potężny wodospad oraz obejrzeli kaplicę św. Rocha. Trzeciego dnia zwiedzanie zaczęli od Zwierzyńca, urokliwego, klimatycznego miasteczka. W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego, obejrzeli interesujący film o przyrodzie regionu i interaktywną wystawę pt. “W krainie jodły, buka i tarpana“. Zwiedzili browar uruchomiony w 1906 r., poznali bogatą historię tego miejsca oraz tajniki warzenia zwierzynieckich specjałów oraz ich smak. Kolejnym punktem programu był Józefów – miasto kamieniarzy. Podziwiali na rynku piękną fontannę. W kamieniołomach urzekł ich kosmiczny widok na krawędziowy wał Roztocza. Następnego dnia studenci jadą do tradycyjnej Olejarni Roztoczańskiej. Tam uczestniczyli w tłoczeniu oleju rzepakowego i zostali poczęstowani śledzikiem z olejem, pierożkami, kieliszeczkiem bimberku i domową oranżadą. Potem odwiedzili Bełżec, miejscowość, w której znajduje się najbardziej zapomniany nazistowski obóz zagłady Żydów. W skupieniu słuchali wykładu przewodnika na temat genezy nazizmu i funkcjonowania obozu.

Następnie odwiedzają cerkiew prawosławną, perełkę architektury drewnianej w stylu barokowym -sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej a potem zbiory zgromadzone w Muzeum Regionalnym im. dr Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

W niedzielę wyjeżdżają do przeuroczej wsi Górecko Kościelne i biorą udział w mszy świętej w Sanktuarium pw. św. Stanisława Patrona. Potem spacerując aleją dębową, oglądają kapliczki objawień. Żegnają klimatyczne, pełne pamiątek sakralnych Górecko Kościelne i odwiedzają heraldyczne miasto Biłgoraj aby obejrzeć Zagrodę Sitarską – skansen obrazujący dawne tradycje sitarskie w mieście i wygląd typowej biłgorajskiej zabudowy. Następnego dnia pojechali do Szczebrzeszyna, jednego z najstarszych miast w Polsce. Zwiedzanie zaczęli od wizyty w Muzeum Dawnych Rzemiosł oraz Muzeum Skarbów Ziemi i Morza, które gromadzi ponad 3000 eksponatów z całego świata. Obejrzeli minerały i kamienie szlachetne, piękne szkła: rubinowe, rozalinowe, kobaltowe, opalowe, naczynia z Miśni, przecudne szkło Murano, kuźnię, wiatrak koźlak i olejarnię. Kolejny dzień studenci spędzili na pograniczu w Radrużu, które leży 100 m. od granicy z Ukrainą. Tam obejrzeli Cerkiew, która zbudowana została pod koniec XVI w. Zaliczana jest do najstarszych drewnianych świątyń obrządku wschodniego zachowanych na terenie Polski. Wyjątkowy jest również wystrój i wyposażenie wnętrza, na które składają się m.in. wrota carskie, polichromia z 1648 r. oraz architektoniczny ikonostas z 58 ikonami. To obiekt, który został wpisany na listę UNESCO. Następnie odwiedzili Horyniec Zdrój, uzdrowiskowe miasto z pijalnią wód siarczkowych. Tego samego dnia byli również w Narolu, którego wizytówką jest przepiękny późnobarokowy pałac Łosiów. W dniach wolnych od wyjazdowego zwiedzania brali udział w spływie kajakowym rzeką Wieprz i podziwiali Krasnobród, a że nie samą nauką student żyje, organizowali wieczorne tańce i ognisko. W drodze powrotnej 06.09.2024 r. zatrzymali się w Zamościu. Tam podziwiali najpiękniejszy ratusz w Polsce, idealnie kwadratowy rynek z kamienicami ormiańskimi oraz niezwykłą katedrę. Do rodzinnego miasta studenci wrócili wieczorem. Dziesięć dni na Roztoczu to jednak za mało aby poznać je całe. Może kiedyś tu jeszcze wrócą?

Relacja i zdjęcia: Bożena Bucińska

Views: 43

Scroll to Top