Inauguracja X semestru
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 16, październik 2013 14:16
- Stanisław Chmielewski
7.10.2013 r. godz. 17:00 rozpoczynamy zajęcia X semestru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wiceprezes UTW Stanisław Chmielewski powitał wszystkich studentów, zaproszonych gości oraz władze miasta. Szczególnie gorąco i serdecznie powitał wykładowcę, panią Beatę Kunat doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, plastyk i kulturoznawstwa. Temat wykładu „Rozwijanie twórczego potencjału człowieka z perspektywy pedagogiki twórczości”. Pani doktor rozpoczęła wykład od wyjaśnienia pojęcia „twórczości”.
Jest to pojęcie wieloznaczne:
- jako zjawisko społeczne wpisujące się w przestrzeń kultury współczesnej
- jako zjawisko sprzyjające realizacji ważnych potrzeb psychicznych człowieka tj.: wyrażanie siebie, ekspresja, poczucie własnej wartości
- jako środek efektywnej samorealizacji oraz próbę samodzielnego kształtowania przyszłości
Jak widzimy pojęcie twórczości jest wieloznaczne. W zależności od aspektów w jakich to pojęcie rozpatrujemy. W dziedzinie psychologii i pedagogiki twórczości odnajdujemy dualistyczne podejście do twórczości:
- elitarne (jako twórczość wybitna)
- egalitarne (jako twórczość każdego człowieka)
Zgodnie z egalitarnymi koncepcjami twórczości, każdy człowiek posiada twórczy potencjał, który można wyzwalać i rozwijać. Twórczość jest działalnością przynoszącą wytwory, którymi mogą być sposoby postrzegania świata, metody działania cechujące się nowością posiadające pewną wartość np. użytkową, estetyczną bądź poznawczą przynajmniej dla samego podmiotu tworzącego. Zgodnie z tym ujęciem twórczość odnosi się do aktywności podmiotu, do jego działalności sprawczej przynoszącej nowe wartości. Polem takiego działania jest właśnie Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Pani doktor zwróciła uwagę na:
- modele wspierania twórczości,
- zasady sprzyjające rozwijaniu twórczego potencjału,
- metody twórczego działania
Po wykładzie mieliśmy próbkę ćwiczeń rozwijania twórczego myślenia polegającą na uzupełnieniu stwierdzenia:
- Jeżeli byłbym…
- to……
- ponieważ…
Podziękowaliśmy za wykład dużymi brawami i wiązanką kwiatów. Następnie obejrzeliśmy występ młodzieżowego zespołu „Tęcza” pracującego przy Miejskim Ośrodku Kultury pod kierownictwem pana Józefa Karwowskiego.
Po występie głos zabrał burmistrz miasta Jarosław Siekierko - życzył wszystkim przyjemnych zajęć i twórczej samorealizacji w tym semestrze.
Wiceprezes Stanisław Chmielewski podał plan zajęć poszczególnych sekcji oraz plan pracy na najbliższy okres. Z nowym zapałem przystąpiliśmy do pracy w X semestrze.
Stanisław Chmielewski