Rola Państwowej Inspekcji Sanitarnej
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 09, kwiecień 2019 14:15
- Alicja Chmielewska
1 kwietnia 2019 r. mgr Barbara Broniszewska wygłosiła wykład na temat „ Roli Państwowej Inspekcji Sanitarnej w realizacji zadań zdrowia publicznego”.
Na wstępie podała znaczenie pojęcia „zdrowie publiczne”
Według Donalda Achesona – to sztuka i nauka zapobiegania chorobom, promowanie zdrowia oraz wydłużanie życia poprzez zorganizowane wysiłki społeczeństwa.
Wg. WHO – to zorganizowany wysiłek społeczny, realizowany głównie przez wspólne działania instytucji publicznych, mający na celu polepszenie, promocję, ochronę i przywracanie zdrowia ludności. Obejmuje między innymi takie rodzaje działalności jak: analizę sytuacji zdrowotnej, promocje zdrowia, zapobieganie, zwalczanie chorób zakaźnych, ochronę środowiska, działania przygotowawcze na wypadek katastrof, nagłych sytuacji zdrowotnych i medycynę pracy.
Ustawa z 11.09.2015 r. określa: zadania z zakresu zdrowia publicznego, podmioty, które realizują te zadania oraz zasady finansowania zadań.
Zadania z zakresu zdrowia publicznego obejmują:
- monitorowanie i ocenę stanu zdrowia społeczeństwa, zagrożeń zdrowia i jakości życia związanej ze zdrowiem społeczeństwa;
- edukację zdrowotną dostosowaną do potrzeb różnych grup społeczeństwa ( dzieci, młodzieży, osób starszych );
- promocję zdrowia;
- profilaktykę chorób;
- działania dotyczące rozpoznawania, eliminowania i ograniczania zagrożeń oraz szkód dla zdrowia fizycznego i psychicznego;
- analizę adekwatności i efektywności udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do rozpoznanych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa; inicjowanie i prowadzenie badań naukowych oraz współpracy międzynarodowej w zakresie zdrowia publicznego;
- rozwój kadr uczestniczących w realizacji zadań zdrowia publicznego;
- ograniczanie nierówności w zdrowiu wynikających z uwarunkowań społeczno – ekonomicznych;
- działania w obszarze aktywności fizycznej;
PIS ( zwyczajowa nazwa Sanepid ) jest powołana do realizacji zadań w zakresie zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami: higieny środowiska, higieny pracy w zakładach pracy, higieny radiacyjnej, higieny procesów nauczania i wychowania, higieny wypoczynku i rekreacji, zdrowotnymi żywności, higieniczno – sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne – w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych
Natomiast do zakresu działania PIS w dziedzinie bieżącego nadzoru sanitarnego należy:
kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczące: higieny środowiska, higieny pracy, higieny radiacyjnej, higieny procesów nauczania i wychowania, higieny wypoczynku i rekreacji, higieny żywności i żywienia, nadzoru epidemiologicznego.
Ponadto bieżący nadzór sanitarny kontroluje: przestrzeganie przez producentów, importerów osoby wprowadzające do obrotu stosujące lub eksportujące substancje chemiczne, preparaty i wyroby chemiczne.
PIS inicjuje, organizuje, prowadzi, koordynuje działalność oświatowo – zdrowotną w celu ukształtowania odpowiednich postaw i zachowań zdrowotnych.
Dodatkowym zadaniem jest ocena działalności oświatowo – zdrowotnej prowadzonej przez szkoły i inne placówki oświatowo – wychowawcze, szkoły wyższe oraz środki masowego przekazu, zakłady opieki zdrowotnej, inne zakłady, instytucje i organizacje oraz udzielanie im pomocy w prowadzeniu tej działalności.
PIS prowadzi również nadzór nad: bezpieczeństwem suplementów diety i żywności dla określonych grup oraz działania w zakresie zmniejszenia zagrożeń zdrowia publicznego stwarzanych przez środki zastępcze.
Stacje sanitarno – epidemiologiczne wykonują badania laboratoryjne działając w zintegrowanym systemie. Laboratoria PIS wykonują badania w szerokim zakresie – badania żywności, wody, środowiska pracy i inne.
Obecnie w ramach funkcjonowania Polski w strukturach europejskich, Państwowa Inspekcja Sanitarna odgrywa ważną rolę w realizowaniu strategii zdrowotnej nie tylko w skali kraju, ale również w Unii Europejskiej.
Funkcjonowanie nowoczesnego, odpowiedzialnego i bezpiecznego państwa nie jest możliwe bez sprawnie działającej struktury PiS w zakresie zdrowia publicznego.
Alicja Chmielewska