Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wysokie Mazowieckie

p

 • 001_obiekt.jpg
 • 001_wiosna.jpg
 • 002_obiekt.jpg
 • 002_wiosna.jpg
 • 003_obiekt.jpg
 • 003_wiosna.jpg
 • 004_obiekt.jpg
 • 004_wiosna.jpg
 • 005_obiekt.jpg
 • 005_wiosna.jpg
 • 006_obiekt.jpg
 • 006_wiosna.jpg
 • 007_obiekt.jpg
 • 007_wiosna.jpg
 • 008_obiekt.jpg
 • 008_wiosna.jpg
 • 009_obiekt.jpg
 • 009_wiosna.jpg
 • 010_obiekt.jpg
 • 010_wiosna.jpg
 • 011_obiekt.jpg
 • 011_wiosna.jpg
 • 012_obiekt.jpg
 • 012_wiosna.jpg
 • 013_obiekt.jpg
 • 014_obiekt.jpg
 • 015_obiekt.jpg
 • 016_obiekt.jpg
 • 017_obiekt.jpg
 • 018_obiekt.jpg
 • 019_obiekt.jpg

Wycieczka na Mazury

Wycieczka na MazuryW słoneczny, ciepły poranek 09.06.2013r. grupa słuchaczy UTW w Wysokiem Mazowieckiem oczekuje przed budynkiem MOK na przyjazd autokaru, którym odjedzie na wycieczkę do malowniczej krainy jezior – Mazur. Godzina 6.30 – podjeżdża niewielki autokar. Pan policjant sprawdza stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy. Wszystko w porządku - można wsiadać do autokaru. Zdyscyplinowani, uśmiechnięci studenci grzecznie wchodzą do pojazdu i zajmują wygodne miejsca. Po paru minutach Pan kierowca uruchamia silnik i autokar rusza. Wszyscy uczestnicy wyprawy życzą sobie w myślach szerokiej i szczęśliwej drogi.

 

Jedziemy.Na horyzoncie, na kierunku naszej podróży, pojawiają się ciemne, złowieszcze chmury. Po kilkunastu minutach chmury są już nad naszym pojazdem. Spadają pierwsze krople deszczu, które nieco później zamieniają się w ulewę. Trwa to jednak krótko i znów spogląda nieśmiało słonko na nasz autokar. Po krótkim czasie aura powtarza swoje „zachowanie”, ale nam to nie przeszkadza i humor nie ustępuje. Dojeżdżamy do pierwszego celu naszej wyprawy – Świętej Lipki. Nad nami piękne, błękitne niebo – wychodzimy z autokaru i kierujemy się w stronę klasztoru.

Święta Lipka jest sławnym sanktuarium maryjnym, które od czasów średniowiecza przyciąga pielgrzymów z całej Polski, a od pewnego czasu – również z zagranicy. W czasie naszego pobytu w sanktuarium spotkaliśmy liczną grupę turystów z Niemiec.

 Święta Lipka – to zabytkowy obiekt późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny składa z kościoła, krużganku i klasztoru. Posiada zachowaną, w stanie prawie nie zmienionym, bogatą i różnorodną dekorację. Tworzą ją rzeźby z kamienia i w drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz w dużej ilości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa.

Kościół stanął na miejscu świętej lipy, która dała nazwę miejscowości. Nie zachowały się jednak żadne dokumenty dotyczące najwcześniejszej historii tego miejsca. Początki Świętej Lipki znane są tylko z opowiadań ludowych, przekazywanych ustnie przez kilka wieków. Według tych opowiadań w zamku kętrzyńskim przebywał jakiś skazaniec, którego czekała kara śmierci. W nocy, przed wykonaniem wyroku, objawiła się mu Matka Boska i poleciła wystrugać z drewna figurkę. Skazaniec nie umiał rzeźbić, ale zabrał się do strugania. Rano znaleziono przy nim piękną figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Sędziowie uznali to za znak, że Bóg ułaskawił go i zwolnili z więzienia. Uwolniony poszedł w kierunku Reszla i postawił figurkę na pobliskiej lipie. Wkrótce figurka zaczęła słynąć cudami.

Zbliżą się godzina 10.30. W napięciu oczekujemy koncertu organowego, o którym wielu z nas słyszało, że tworzy on niezwykłe przeżycie słuchowe i wizualne. Na żywo odbywa się prezentacja organów i organistka odgrywa kilka utworów dawnych mistrzów.  Organy mają bogato rzeźbioną oprawę z ruchomymi figurkami. Figury w organach przedstawiają scenę zwiastowania. Na prawej wieży archanioł Gabriel kłania się nisko. Maryja, na lewej stronie wieży, lekko skłania głowę. Anioł, na środkowej wieży, gra na mandolinie i obraca głowę z promieniami. Cztery aniołki poruszają dzwonkami, a dwa – grające na trąbach, obracają się wokół swojej osi. Poza tym poruszają się gwiazdy na bocznych wieżach  i dzwonki na środkowej wieży.

Po mszy świętej, udajemy się do zamku w Kętrzynie. Zamek w Kętrzynie został wybudowany pomiędzy rokiem 1360 a 1374. Przeznaczono go na siedzibę prokuratora krzyżackiego. Obecnie mieści się tu Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego i Miejska Biblioteka Publiczna. W Muzeum gromadzone są zbiory związane przede wszystkim z historią miasta i regionu. Dużą ich część stanowią eksponaty z dziedziny sztuki, rzemiosła artystycznego, historii oraz archiwalia, zabezpieczone w pierwszych latach powojennych przez założycielkę Muzeum - Zofię Licharewą.

W Muzeum eksponowane są trzy wystawy stałe:

1. Wojciech Kętrzyński - lata 1838 - 1918,

2. Zapomniane oblicze miasta - Kętrzyn (Rastenburg) XIX - XX wiek,

3. Pałace i dwory powiatu kętrzyńskiego.

Znajduje się tu również interesująca kolekcja rzeźby gotyckiej, meble z XVII-XIX wieku, zbiór epitafiów i chorągwi pogrzebowych. W bibliotece muzealnej i archiwum zgromadzony jest bogaty księgozbiór o tematyce religijnej oraz zbiór dokumentów z dawnego archiwum miejskiego.

Następny etap zwiedzania to Wilczy Szaniec – wojenna kwatera Hitlera w Gierłoży. Oto kilka najciekawszych informacji przekazanych przez przewodnika.

Wczesną jesienią 1940r., pod pozorem budowy zakładów chemicznych w Gierłoży rozpoczęto prace związane z budową kwatery. Wiosną 1941 roku umocniono nawierzchnie dróg, założono bocznicę kolejową, a .na rozległych łąkach wybudowano lotnisko. Pod drzewami zaczęły powstawać bunkry i umocnione zabudowania. Główne bunkry nie posiadały okien i kształtem przypominały prostokątne bloki betonowe, lekko zwężające się do góry, a do ich wnętrza prowadziło kilka drzwi. Wilczy Szaniec odznaczał się niezwykle skomplikowanym systemem bezpieczeństwa. O systemie bezpieczeństwa kwatery świadczy fakt, że wywiady: radziecki i aliancki nigdy nie zdołały zlokalizować jej położenia. Nawet okoliczna ludność Gierłoży nie wiedziała, co naprawdę tam kryje się. -

 

Ścisły obszar kwatery wynosił 250 ha. Całość zabezpieczona była zaporami z drutu kolczastego oraz polami minowymi o szerokości od 50 do 100 m. Cały obszar składał się z trzech stref bezpieczeństwa:

W pierwszej strefie  znajdowały się m. in. schrony Hitlera, Keitla, dr Dietricha, Bormanna oraz centrala telefoniczna. Oprócz tego w strefie znajdowały się dwie herbaciarnie, dwa kasyna, kotłownia i sauna.

Druga strefa mieściła wydziały sztabowe sił zbrojnych Wehrmachtu oraz pomieszczenia batalionu przybocznego Hitlera. Znajdowała się tu także centrala dalekopisowa i kasyno oficerskie.

 

W trzeciej strefie znajdowały się kwatery oraz pomieszczenia dla straży i bunkry obrony przeciwlotniczej. Oprócz baterii przeciwlotniczych, w lesie tej strefy, zakwaterowano batalion pancerny, stanowiska moździerzy oraz trzy baterie osławionych 88-mek.

 

W historii kwatery zdarzył się dzień, w którym zawiódł systemem bezpieczeństwa - płk Claus hrabia Schenk vonStauffenberg przemycił bombę. Był to słynny zamach na Hitlera. W czwartek 20 lipca1944r., dokładnie o godzinie 12.42, potężny wybuch wstrząsnął kwaterą. W powietrzu fruwały framugi okienne i urwane gałęzie. Bombę z opóźnionym zapłonem przywiózł przybyły na naradę z Berlina, wspomniany wcześniej, pułkownik. Eksplozja nie zabiła jednak Hitlera. Doznał on tylko niewielkich obrażeń i był  w stanie jeszcze tego samego dnia przyjąć przybyłego z wizytą Mussoliniego.

Ostatni nasz etap zwiedzania wiódł do Mazurolandii– Mazurskiego Parku Atrakcji w Gierłoży. Mazurolandia - to park atrakcji położony w Gierłoży. To miejsce, w którym znajdują się miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, Park Militariów, grodzisko rycerskie, Park Rozrywki oraz wiele innych atrakcji.

Jedną z atrakcji Mazurolandii jest Park Miniatur Warmii i Mazur, prezentujący miniatury wyjątkowych zabytków regionu. Uzupełnieniem jest wystawa prezentująca zdjęcia zabytków oraz unikatowe, archiwalne zdjęcia Królewca – dawnej stolicy Prus Wschodnich. Kulturę regionu przedstawia skansen ludowy w postaci naturalnej wielkości XIX-wiecznych chat: warmińskiej i mazurskiej.

Mazurolandia - to miejsce kryjące znacznie więcej tajemnic i niespodzianek. Na terenie parku znajdują się pozostałości oranżerii i ogrodu warzywnego Kwatery Głównej Adolfa Hitlera oraz Park Militariów, prezentujący wyjątkowe eksponaty z lat 1939-45 oraz wiernie odtworzoną, unikatową makietę Wilczego Szańca o powierzchni 40 m kw. Ponadto zorganizowana jest tam wystawa z replikami broni historycznej, a także przymierzalnia strojów historycznych z czasów II wojny światowej.

Odwiedzając grodzisko rycerskie można poznać okres średniowiecza. Tam zwiedzający mają możliwość m.in. przymierzenia zbroi rycerskiej, kolczugi, tarczy czy szansę udźwignięcia oburęcznego, ważącego ponad 25 kg, miecza Podbipięty oraz oddania strzałów z łuku lub kuszy na strzelnicy rycerskiej.

Na koniec eskapady zasiedliśmy przy ławach, aby odpocząć i utracone kalorie uzupełnić kiełbaskami z gryla. Po krótkim odpoczynku w świeżym, czystym mazurskim powietrzu, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Humor dopisywał wszystkim do ostatnich minut jazdy.

 

 

 

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ŁFS LGD  PLIS  seniordokumenty Bezpieczny internetzwiązekBiznes


 

Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie, ul. Ludowa 15, 18-200 Wysokie Mazowieckie
tel.:  862757500                                    NIP:    7221002509    REGON:  450010671
Nr rachunku bankowego:    27 1020 1332 0000 1102 0037 5535    IBAN:  PL27102013320000110200375535    SWIFT:  BPKOPLPW