I miejsce w kategorii Lider Województwa, I miejsce w kategorii Gminy Miejskie oraz Tytuł Lidera Powiatowego

Z przyjemnością informuję, że wczoraj (07.12.2023) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste podsumowanie Rankingu Gmin Województwa Podlaskiego 2023 organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Podlaskie Centrum w partnerstwie z Urzędem Statystycznym w Białymstoku, podczas którego miasto Wysokie Mazowieckie zostało ogłoszone Liderem Województwa, Lidera Powiatowym oraz otrzymało I miejsce w kategorii Gminy Miejskie.

Miejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Są to:

  1. Średnioroczne dochody własne gmin na 1 mieszkańca w latach 2020-2022,
  2. Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne na 1 mieszkańca w latach 2020-2022,
  3. Średnioroczny wskaźnik zadłużenia gmin w latach 2020-2022
  4. Wydatki bieżące gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2022 roku,
  5. Średnioroczne środki z UE i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód gmin na 1 mieszkańca w latach 2020-2022
  6. Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022
  7. Saldo migracji krajowych i zagranicznych
  8. Wydatki gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego na 1 mieszkańca w 2022r
  9. Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących gmin w 2022r.
  10. Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2022r
  11. Odsetek osób korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2022r.
  12. Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2022r
  13. Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem do lat 3
  14. Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących gmin na administrację publiczną w 2022r.
  15. Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2022r
  16. Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2022r

Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Odpowie między innymi na pytania: jak sobie radzą gminy, co wpływa na ich kondycję, czy mieszkańcom Województwa żyje się coraz lepiej.

Udział w rankingu jest bezpłatny dla Gmin.

Dziękuję bardzo Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – podlaskiemu Centrum oraz Urzędowi Statystycznemu za organizację wydarzenia!

Jarosław Siekierko

Burmistrz Miasta

Views: 48

Scroll to Top