W dniach 08-17.09.2025 r. studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wysokiem Mazowieckiem uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-turystycznej –„Kielce i okolice”.
Pogoda sprzyjała zwiedzającym. Pierwszym punktem programu była Kadzielnia. Niegdyś kamieniołom, a dziś jedna z głównych atrakcji regionu ,rezerwat geologiczny, piękne wapienne skały i jaskinie kadzielniańskie,
Muzeum Narodowe mieszczące się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich z 1641 r., barokowe ogrody w stylu włoskim przypominały piękno dawnych lat.
Ciekawym miejscem była wizyta u „Królowej pszczół” połączona z warsztatami.
Z muzeum Minerałów i Skamieniałości droga zwiedzania prowadziła do Św. Katarzyny, kontemplacyjnego klasztoru ss. Bernardynek, a potem park rozrywki i miniatur.
Dużo wrażeń dostarczało zwiedzanie muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku ,pałacyku podarowanego pisarzowi przez społeczeństwo.
Nie sposób pominąć pomnika przyrody, jakim jest „Dąb Bartek”, którego wiek szacowany jest na 700 lat.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się jedyna na świecie szklana bima –znajdująca się w synagodze z XVII w. w Chmielniku. Jadąc dalej do Szydłowa- kościół św. Władysława, brama wjazdowa, średniowieczne mury, Pustelnia Złotego Lasu.
W Nowej Słupi – Park Legend Świętokrzyskich, osada średniowieczna w Hucie Szklanej dalej piękne gołoborze widoczne z tarasu widokowego.
W Św. Krzyżu studenci zwiedzali najstarsze sanktuarium w Polsce z relikwiami Drzewa św. Krzyża oraz kryptę ze zwłokami zmumifikowanego Jeremiego Wiśniowieckiego. Zachwycało Muzeum Porcelany w Ćmielowie, zabytkowy piec i film o procesie powstawania porcelany.
Końcowym akcentem zwiedzania był Sandomierz ze swoimi pamiątkami, takimi jak: brama opatowska, ucho igielne, stare miasto, kościół św. Jakuba, zbrojownia.
Z pewnością Kielce i okolice to miejsce, do którego warto powrócić.







Views: 4