Miejskie uroczystości 99. rocznicy odzyskania niepodległości
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 14, listopad 2017 14:13
- Urząd Miasta
Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wysokiem Mazowieckiem rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele św. Jana Chrzciciela, po której wszyscy zebrani przemaszerowali na Rynek Piłsudskiego. Tam, przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej zostały złożone kwiaty i znicze od przedstawicieli władz oraz różnych grup społecznych i zawodowych.
Swoja obecnością zaszczycili nas: Poseł Jacek Bogucki- Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Leszczyński – Marszałek Województwa Podlaskiego wraz z radnymi wojewódzkimi: Łukaszem Siekierko i Darią Sapińską. Z ramienia samorządu, powiat reprezentował Bogdan Zieliński Starosta Wysokomazowiecki, gminę Wysokie Mazowieckie Krzysztof Krajewski – Wójt Gminy. Gospodarzem uroczystości był Jarosław Siekierko – Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie oraz radni z Józefem Sokolikiem- Przewodniczącym Rady Miasta na czele. Przedstawiciele władz w swoich przemówieniach oddali hołd poległym o niepodległość Ojczyzny bohaterom.
Zgodnie z tradycją, przed mszą świętą, władze i mieszkańcy oddali hołd poległym bohaterom także przy pomniku Armii Krajowej i pomniku Kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe urzędów oraz wszystkich szkół i zakładów pracy z terenu miasta. Patriotycznego charakteru uroczystości dodała obecność żołnierzy 14 Batalionu Lekkiej Piechoty I Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. płk. Władysława Liniarskiego, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis” i Bractwa Kurkowego z Ciechanowca, którzy dwukrotnie oddali salwę honorową. Cieszyła liczna obecność dzieci i młodzieży, w tym uczniów klas mundurowych oraz harcerzy z ZHP i ZHR, którzy razem z żołnierzami 183 Kompani Radiotechnicznej w Plewkach, pełnili wartę honorową przy pomnikach.
Oprawę muzyczna zapewniły orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem oraz debiutująca orkiestra Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wysokiem Mazowieckiem.
W trakcie sobotnich uroczystości, w kościele można było wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Samorządowej Szkoły Muzycznej, natomiast w niedzielę odbył się koncert pieśni polskich w wykonaniu chóru Grodnianie i grupy dziecięcej „Wesoła Gromadka” z Grodna na Białorusi.
W sobotnie popołudnie, w Miejskim Ośrodku Kultury miłośnicy historii wysłuchali wykładu Mateusza Wyrwicha pt. „Od niepodległości do niepodległości”.
Mateusz Wyrwich – politolog, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Z dziennikarstwem związany od 1980 r., kiedy to publikował w czasopismach „Kultura”, „Literatura”, „Polityka”. W latach 1982-1989 publicysta prasy podziemnej: „Tygodnika Wojennego” i „Samorządnej Rzeczypospolitej”. W Polsce niepodległej publikował w tygodnikach: „Spotkania”, „Nowe Państwo”, „Tygodnik Solidarność”, „Przewodnik Katolicki”, „Niedziela” oraz dzienniku „Życie”. Autor ponad 2 tysięcy reportaży prasowych o tematyce społecznej i historycznej, scenariuszy, reportaży telewizyjnych, słuchowisk radiowych oraz wielu książek.
W swoim wystąpieniu Mateusz Wyrwich zwrócił szczególną uwagę na fakt, że „nasza przeszłość i to jak nas wychowano, konstruuje naszą niepodległość... A niepodległość to nie tylko zwycięstwa militarne, ale także losy zwykłych ludzi.” Następnie przedstawił ważny okres w naszej historii (lata 1918-1989) przez pryzmat losów indywidualnych osób, które „doprowadziły nas do niepodległości... To nie tylko żołnierze, sanitariuszki, ale także kapłani, artyści, poeci, korespondenci czy prawnicy.”